Veespordikeskuse ehituspäevik

Algus: 19.juuli 2012.a alustas katendiekskavaator EŚ 10/70 nimega "Aidu Kajakas" esimesed kopatäied tulevase Aidu sõudekanali süvendist. Hiljem liitus temaga ka teine samasugune "hiiglane" nimega "Tark Öökull". Ees ootas üle 5 miljoni kuupmeetri pinnase ümbertõstmine, et valmiks 2,3 km pikkune ning 162 m laiune sõudekanali süvend - esimene sõudmise nõuetele vastav tehiskanal Balti- ja Põhjamaades.
Fotod: Ants Vannus

August 2012: Juba kuu aega on suured karjäärimasinad müttanud sõudekanalidi süvendit kaevates. Sihtasutuse nõukogu liikmed, partnerid ning ajakirjanduse esindajad tutvuvad, kuidas on tööd edenenud. Karjääri minnes võetakse kaasa labidad, et kaevetöödele ise kaasa aidata. Inimene vs. masinad on tulemus selline: kui 10 inimest töötaks ööpäevaringselt, puhkamata, söömata, joomata, siis kuluks neil Aidu sõudekanalis üvendi kaevamiseks 200 aastata ja seda eeldusel, et nad suudaksid iga labidatäie visata ca 100 m kaugusele. 2 katendiekskavaatorit peaks selle tööga toime tulema, pisut rohkem kui aastaga. Vee välja pumpamine karjäärist on lõpetatud ning looduslik veetase hakkab tasapisi taastuma, hetkel on veetase 20 m üle merepinna, prognooside järgi tõuseb vesi kuni 42 m üle merepinna.

"Suletud Aidu karjääri rajatakse veespordikeskust" ERR uudised 29.08.2013.a

Oktoober 2012: maa pealt vaadates on sõudekanali kuju veel raske hoomata, aga lennuki pealt tehtud pildid näitavad, et stardiala on oma kuju saanud ning edasine tööjärg ootab ees.

Foto: Eesti Energia

Juuli 2017

Projekt sai positiivse otsuse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt, kes toetab tegevusi enam kui 3,7 miljoni euroga. 

SA Aidu Veespordikeskus on ellu viimas projekti “Aidu veespordi- ja vabaajakeskuse arendamine”.  Projekti raames on plaanis endise põlevkivikarjääri tehismaastikule rajada ainulaadne külastusatraktsioon “Aidu Veemaa”, mis ühendab tipptasemel veespordi ja mitmekesised vabaaja aktiivse veetmise võimalused.

Vaade endisele Aidu karjäärile praegu: http://www.taevakaamera.ee/360/aidu.html